Doç. Dr. Murat Yılmaz

Doç. Dr. Murat YILMAZ

Gazi Üniversitesi, Professor with the Computer Science and Engineering Department, Institute of Technology, Nirma University, India.

Başlık:
Rüyanın Öte Yakası: Metaverse, Güvenlik ve Mahremiyet

Özet:
Günümüzde teknoloji alanında en çok kullanılan kelimelerden bir olan Metaverse hem endüstri hem de akademik camia tarafından büyük ilgi görmektedir. Metaverse, sanal bir evrende birçok kişi tarafından aynı anda deneyimlenmesi planlanan üç boyutlu sanal bir etkileşim ağı olmasına rağmen gerçek dünyayı sanal dünyayla sorunsuz bir şekilde bütünleştirme sözü vermektedir. Bireylerin, bu yeni sanal evrende kendi sanal yansımaları yardımıyla üç boyutlu deneyimler yaşaması, konser ve benzeri aktivitelere katılması, yeni nesil sosyal ağını oluşturması ve kripto paralar yardımıyla ticaret yapması gibi zengin etkinlikler gerçekleştirmesini beklenmektedir. Ancak, Metaverse deneyimlerinin kötü bir sosyal bilim kurguya dönme olasılığı da bulunmaktadır. Böyle bir evrende siber suçlarla nasıl baş edilebileceği veya dijital taciz vakaları için ne tür önlemler alabileceği muammadır. Bu kurgu planlanan mekanik veya fiziksel teknolojik gelişimle birlikte, bu teknolojinin insan ilişkileri üzerine etkilerini, sosyal yıkıntıyı, kötüye gidebilecek değişimi kapsayan vesveseli bir hale hızla dönüşebilir. Bu konuşmada öncelikle Metaverse kavramı tanımlanacak daha sonra güvenlik ve mahremiyet sorunlarının öte dünyaya açısından potansiyel sorunlar tartışılacaktır.

Bio:
Doç. Dr. Murat YILMAZ, doktorasını bilgisayar bilimleri alanında İrlanda’da Dublin Şehir Üniversitesi’nde, yüksek lisansını da yazılım mühendisliği alanında oyunların kullanılması üzerine ve Minnesota Üniversitesi’nde yazılım mühendisliği alanında oyun kuramı ve pratik uygulamaları üzerine yapmıştır. Dr. Yılmaz, yazılım geliştirme alanında on üç yıllık bilgi birikimi ve yazılım geliştirme tecrübesine, akademik alanda da on yıllık iş tecrübesine sahiptir. Yurt içinde ve yurt dışında farklı kurum ve kuruluşlarda yazılım uzmanı, takım lideri, yazılım mimarı ve proje mühendisliği görevlerinde bulunmuştur. Son dokuz yıldır akademik aktivitelerini yazılım mühendisliği konularına paralel olarak oyun araştırma ve geliştirme ve özellikle sanal dünyalar üzerinde yürüttüğü çalışmalarıyla sürdürmektedir. Doç. Dr. Murat YILMAZ, 2013-2019 yılları arasında Çankaya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nde tam zamanlı, Ortadoğu Teknik Üniversitesi Enformatik Enstitüsü’nde bulunan oyun teknolojileri bölümünde de yarı zamanlı öğretim üyesi olarak görev yapmıştır. Dr. Yılmaz 2019-2021 yıllarını, Dublin Şehir Üniversitesinde akademisyen olarak ve Lero İrlanda Yazılım Mühendisliği Araştırmaları Merkezinde araştırmacı olarak akademik aktivitelerini sürdürmüştür. Ağustos 2021 tarihi itibarıyla Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde öğretim üyesi olarak çalışmalarına devam etmektedir. Araştırma alanları arasında, yazılım süreç yönetimi, ampirik yazılım mühendisliği, oyun kuramı ve pratikleri, sanal gerçeklik, ciddi oyunlar ve oyunlaştırma bulunmaktadır. Araştırmacının Metaverse, NFT, sanal gerçeklik konularında yürütmekte aktif projeleri ve bahsi geçen araştırma konularında uluslararası bilimsel indekslerde taranan konferans ve dergilerde yayınlanmış birçok akademik çalışması bulunmaktadır.

BUY NOW